• Wybierz język:
  • PL
  • DE

Porady fachowca - jak dbać o okna

 

Jak dbać o okna?

1. Czyszczenie okien PCV, drewnianych i aluminiowych
Nowe okna nie wymagają specjalnych zabiegów. Należy czyścić ramy i szyby okien dostępnymi środkami czystości np. szmatką, najlepiej miękka. Trzeba zwracać uwagę na to, czego używamy - nie może być żrące, rozpuszczające lub wchodzące w reakcje np. z lakierami, ponieważ można uszkodzić powierzchnie okien lub szybę.

2. Konserwacja okuć okiennych Ważnym elementem, przyznam że prawie każdy nabywca o tym zapomina to bezwzględne pamiętanie aby 2 razy do roku - wiosną i jesienią - oliwić okucia znajdujące się na obwodzie skrzydła. Kupując u nas okna, pokażemy Ci jak to zrobić!

Co zrobić kiedy moje okno działa nieprawidłowo?

1. Okno trudno się domyka – obciera!
W tym wypadku najczęściej wystarczy regulacja skrzydła. Okna które mają okucia renomowanych firm pozwalają na regulację skrzydeł w 4 kierunkach w zakresie do 8 mm.

2. Okno nie jest szczelne.
Najlepiej sprawdzić stan uszczelek. Można też zwiększyć docisk skrzydła do ramy.

3. Ciężko obracająca się klamka.
Oznacza to brak smarowania okuć – wystarczy przesmarować, najlepiej stosując środki smarujące w sprayu.

4. Szyba zaparowała od środka – tylko wymiana na nową.
Sprawdź czy gwarancja to obejmuje. Jeśli musisz zapłacić z własnej kieszeni ( po gwarancji ) jest to koszt średnio 140 zł/m2.

5. Rysy na ramie.
Jeśli nie są zbyt głębokie, to pomoże specjalny płyn rozpuszczający, tylko w wypadku PCV. Przy oknach drewnianych należy uzupełnić i zamalować.

6. Skrzydło wypada z ramy i wisi na zawiasie.
Potrzebna jest regulacja.